Με διαφορετικό τρόπο γιορτάσαμε φέτος την εορτή της Σημαίας. Στο προαύλιο του σχολείου, τηρώντας τις αποστάσεις και όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προφύλαξης από COVID-19 παραδόθηκε η σημαία του σχολείου στη σημαιοφόρο και τους παραστάτες της μαθητές και μαθήτριες που αρίστευσαν κατά το σχολικό έτος 2019-2020. Ο παραστάτης της Σημαίας από την Α’ τάξη ορίστηκε μετά από κλήρωση μεταξύ των μαθητών που αποφοίτησαν από το Δημοτικό Σχολείο με άριστα.

Στους μαθητές που αρίστευσαν και πρώτευσαν μεταξύ των συμμαθητών τους δόθηκαν αριστεία και βραβεία προόδου.

Η γιορτή συνεχίστηκε στις αίθουσες των τμημάτων όπου οι μαθητές τίμησαν την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου με σύντομα αφιερώματα, δρώμενα, και προβολές .

Συγκινητικό αφιέρωμα στον πόλεμο του ’40 με ανάγνωση επιστολών στρατιωτών από το μέτωπο. Υπεύθυνος συντονιστής Γιώργος Λουράντος.
Σύντομο δρώμενο με αναφορά στη σημασία της επετείου. Υπεύθυνος συντονιστής Λάζαρος Κοντοκώστας.
Αφιέρωμα στην επέτειο με ποιήματα και κείμενα. Υπεύθυνη συντονίστρια Ευδοκία Χρυσοβέργη με την υποστήριξη της Αδαμαντίας Αβραμίδου

17 − nine =