Την Παρασκευή 27-10-2023 στα πλαίσια των εορτασμών για την επέτειο του ΟΧΙ  έγινε η καθιερωμένη Γιορτή της Σημαίας στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου. Αφού παραδόθηκε η Σημαία στη σημαιοφόρο και τους παραστάτες, δόθηκαν τα αριστεία και βραβεία στους μαθητές και τις μαθήτριες που αρίστευσαν και πρώτευσαν μεταξύ των συμμαθητών τους κατά το σχολικό έτος 2022-2023. Στη συνέχεια μαθητές και μαθήτριες του σχολείου παρουσίασαν εκτενές αφιέρωμα τιμώντας την  εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου και τους ήρωες του 1940. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυθήρων και Αντικυθήρων κ. Σεραφείμ και ο Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Κυθήρων κ. Γιώργος Κομηνός. Την εκδήλωση επιμελήθηκε η φιλόλογος του σχολείου κ. Κυριακή Ρουμελιώτη, ενώ τη χορωδία δίδαξε η καθηγήτρια Αισθητικής Αγωγής, κ. Ευδοκία Χρυσοβέργη.

Ανήμερα, της Εθνικής Γιορτής το σχολείο συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Κυθήρων στην πλατεία της Χώρας. Μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν τον παραδοσιακό χορό ‘Πάτημα Λήμνου” και  στη συνέχεια έκαναν παρέλαση εισπράτοντας το χειροκρότημα και τις επευφημίες των παρευρισκομένων γονέων, καθηγητών και του κόσμου που παρακολουθούσε.